Bilim İlaçlama - Çözümler Sistemi! Tüm ilaçlama ihtiyaçlarınız için bizi arayın!
 • Whatsapp

  0532 765 94 98

 • Bizi Arayın

  0850 808 87 11

 • E-Posta

  info@bilimilaclama.com

 • İletişim

KAĞITHANE TAHTA KURDU İLAÇLAMA

KAĞITHANE TAHTA KURDU İLAÇLAMA

Tahta kurtları, neredeyse tüm ağaç ve her tür ahşap malzemeye, çatıya, mobilya, merdivene zarar veren ve verdikleri zarar çok sonra fark edilen böcek türüdür. Bu tür böceklerin vereceği her türlü zararlara karşı Kağıthane Bilim İlaçlama olarak her türlü desteği profesyonel ekibimizle sağlayabilmemiz için 7/24 çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

TAHTA KURDU YAŞAM ALANLARI VE VÜCUT YAPILARI

Çoğunlukla rutubetli ve serin iklim şartlarında görülür.

Tahta kurdu zararlı bir böcek türüdür. Mobilya böceği, ağaç kurdu, odun kurdu, kitap kurdu gibi farklı isimlere de sahip olan tahta kurtlarını tanımak kolaydır. Ergin böceklerin rengi koyu kırmızımsı ile siyahımsı kahverengidir. Vücudundaki bacakları kirli sarı renkli ince ve kısa tüylerle örtülüdür.  Erginlerin vücut uzunluğu 2.5-5 mm kadardır. Vücutları silindirik yapıdadır.

Larvaları ise 7 mm boyunda sarımsı beyaz renkte, vücutları “C” şeklinde, başları sarımsı kahve renkte, çeneleri koyu renktedir.  Bacakları kısa ama iyi gelişmiştir.

Erginler genelde ilkbahar ve yazın ortaya çıkarlar. Dişiler, çiftleştikten sonra yumurtalarını odunların çatlak kısımları, pürüzlü yüzeyler ve kendilerinin de çıkış delikleri içine bırakırlar. Yumurtadan çıkan larvalar kısa süre etrafta dolaşıp uygun bir yer bulunca odunun içine girerler. Larvalar burada 4-5 hafta kadar kalır. Yetişkin olan dişiler tarafından yumurtaların üzerine konulan bir madde sayesinde odun dokusunda değişimler meydana gelir, odunun yapısı bozulur ve odunda parçalanmalar görülür. Rutubetli ve çürümeye başlamış odunlar daha çok saldırıya uğramaktadır. Larvaların gelişmesi için %70 nem ve 22-23.5 °C’deki sıcaklık idealdir.

 

TAHTA KURDUNA DAİR İŞARETLER NELERDİR?

Tahta kurtlarının zarar verebileceği eşya sayısı oldukça çoktur. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmadığı da bilinen tahta kurdunun evinizde var olduğuna işaret eden belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Tahta kurtları eşyalarınızı oydukları zaman ortaya bir toz çıkar. Tozun normal oluşan tozun aksine farkı, bir ahşap tozu olmasıdır.
 • Döşeme tahtalarında hasar ve bozulma en belirgin işaretlerden biridir.
 • Parçalanan ahşap eşyalar.
 • Genelde istilanın yaşandığı eşya veya bölgeye yakın yerlerde gördüğünüz ölü böcekler.
 • Tahta kurtları (Evinizde yetişkin bir tahta kurdu görüyorsanız, hemen harekete geçmeli ve profesyonel bir yardım almalısınız.)
 • Yumurtalar (Yumurtaların boyutları farklı olabilir. Gözle görülmesi oldukça zor olabilir ama bazı durumlarda tahta kurdu yumurtası ile karşılaşmanız olasıdır.)

TAHTA KURTLARIYLA MÜCADELE

Evinizi istila ettiğini çok geç anlayacağınız tahta kurtlarıyla mücadelenizde Kağıthane Bilim İlaçlama olarak gizli gizli mobilyalarınızı kemiren ve kendilerine yaşam alanı oluşturan bu böceklerden kurtulmanız için hızlı ve kesin çözümler sunmaktayız. Sıvı ilaçlama pompa ve şırınga yöntemi ile tahta kurdu probleminizi çözebilmemiz için 0850 808 87 11 İletişim numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

error: İçerik korumalıdır!